Fitnes - všetko alebo nič? (časť druhá)

Autor: Lukáš Schweighofer | 9.4.2018 o 9:00 | (upravené 9.4.2018 o 9:09) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  133x

Ktoré druhy cvičenia sa dnes skrývajú pod slovom "fitnes"? Zakomponuj tieto inovatívne a zaujímavé aktivity do svojho tréningu aj ty a zbav sa stereotypu!

V predošlom článku som ti priblížil kalisteniku, jógu, dance workout a posilňovňu ako rôzne spôsoby cvičenia v dnešnej dobe. V tomto článku sa dozvieš o ďalších štyroch:

Crossfit je tréningový program, ktorý v sebe spája kalisteniku, cvičenie so závažiami a rôzne kondičné cviky. Zameriava sa na rozvoj hneď niekoľkých schopností: vytrvalosť, silu, pohyblivosť, výbušnosť, rovnováhu a mnohé ďalšie. Ide o dosť náročné vysoko intenzívne cvičenie, ktoré sa zvykne praktizovať u špeciálnych jednotiek, v bojových umeniach, alebo pri výcviku ozbrojených zložiek. Cieľom je zvládnutie náročných fyzických výziev so všestranným zameraním. Pokiaľ si vo forme a hľadáš nejakú výzvu na preverenie svojej kondície, mrkni sem a zacvič si "tréning dňa" (mení sa každý deň).

Pilates alebo "fitnes pre ženy" - aj takto by sa dal definovať tento súbor cvičení, ktoré môže nežné pokolenie vykonávať bez ohľadu na postavu a vek v každej obývačke alebo v štúdiu ako skupina. Táto cvičebná metóda je založená na kontrolovaných pohyboch podľa predpísaných cvičení v spojení so správnym dýchaním a vysokým sústredením mysle. Jej cieľom je posilniť svalové skupiny najmä v strednej časti tela (brušné, sedacie, prsné a chrbtové svalstvo). Popri správnom držaní tela je benefitom aj odbúranie stresu a ukľudnenie mysle.

Alternatívne cvičebné nástroje - Do tejto kategórie som zaradil cvičebné pomôcky, s ktorými môžeš efektívne cvičiť doma, nestoja toľko ako ročná permanentka do fitka a každou z nich precvičíš všetky dôležité svaly v tele. Veľkou výhodou je aj to, že s nimi môže cvičiť rovnako úplný začiatočník ako aj pokročilý a vždy je čo zlepšovať. Sú vhodné rovnako pre ženy ako pre mužov. Patria sem napríklad:

  • TRX - závesný systém, ktorý ponúka možnosť precvičiť množstvo svalových skupín v tele (aj takých, o ktorých si ani nevedel, že ich máš). Vďaka polohovaniu vlastného tela si môžes intenzitu tréningu regulovať a stupňovať jeho náročnosť. Ideálny na použitie doma alebo vonku, ľahko prenosný a vďaka lacnejším "napodobeninám" aj cenovo dostupný
     
  • Resistance bands - elastické pásy z latexu, používané na posilnenie a strečing rôznych svalových partií sa tešia obľube najmä u žien. Rôzne farby určujú rôzne náročnosti a okrem fyzioterapeutických cvičení si nimi môžes spestriť tvoj domáci workout!
     
  • Fit lopta - okrem zlepšovania rovnováhy napomáha spevniť svalstvo brucha a dolných i horných končatín - výborný doplnok dámskeho, ako aj pánskeho tréningu. Takisto ju môžeš použiť na cviky, ktoré sú už pre teba príliš ľahké.
     
  • Kettlebell - na prvý pohľad pripomína deľovú guľu s rúčkou, v skutočnosti však nahrádza celý rad činiek a posilňovacích strojov. Pomocou energeticky náročných cvikov na celé telo má nielen rastúci silový, ale aj chudnúci účinok a vďaka rôznych váham (1 - 48 kg) si môže vybrať tú svoju "guľu" skutočne každý. Nájdeš ich už aj vo väčšine fitnes centier! Pozorné oko si ho mohlo všimnúť aj na našom logu - o tom ale viac neskôr.

Ak hľadáš nejakú inovatínu pohybovú aktivitu vhodnú pre všetkých, skús Flyfit. Joga, pilates, gymnastika, silový tréning - to všetko tu už bolo. Flyfit je novinkou, ktorá spája všetky tieto cvičenia a dáva im nový punc - trénuje sa totiž v špeciálnej látke, ktorá je zavesená na strope. Na prvý pohľad to môže vyzerať krkolomne alebo komicky, v skutočnosti sa ale týmito strečingovými cvikmi dajú riešiť viaceré zdravotné problémy - najmä bolesti chrbta a ťažkosti s kĺbmi.

Aký druh cvičenia z vyššie spomenutých si už vyskúšal?

Ja zvyknem trénovať rôzne cviky s vlastnou váhou vonku na čerstvom vzduchu, ale v prípade zlého počasia nepohrdnem ani kettlebelom doma.

Možností je naozaj veľa, a či už sa rozhodneš cvičiť na fit lopte, zapotiť sa pri crossfite alebo pokombinovať viacero aktivít dohromady, jedno je isté: cvičenie Ti prospeje a budeš sa cítiť lepšie. Poznám to z vlastnej skúsenosti - vstávanie so svalovicou mám rovnako rád ako roztrasené ruky po tréningu. Ten výborný pocit po tréningu za to naozaj stojí!

Nabudúce si priblížime ďalšie zaujímavé aktivity, medzi ktorými nebude chýbať ani čoraz populárnejší šprint. 

Pokiaľ sa Ti občas do cvičenia nechce, alebo naň nemáš čas, určite si prečítaj ► tento článok 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ROZHOVOR S DAVIDOM ENGELSOM - FÓRUM

Belgický historik: Čaká nás čo Rimanov v prvom storočí pred Kristom

K vláde majú prísť autoritárske režimy.


Už ste čítali?