Nemáš čas na cvičenie? Riešenie je jednoduchšie, ako si myslíš!

Autor: Lukáš Schweighofer | 3.4.2018 o 9:00 | (upravené 6.4.2018 o 12:19) Karma článku: 1,31 | Prečítané:  474x

Povinnosti valiace sa na nás z každej strany, vybavovačky, nestíhačky, sociálny život a milión ďalších vecí. Ako si mám teda nájsť čas na seba a spraviť niečo prospešné pre svoje telo a zdravie?  Odpoveď ťa prekvapí.

Je 6:30 ráno. Upokojujem naštvaný budík, že teraz už naozaj vstávam a vyzriem z okna. Naskytá sa mi nepekný pohľad. Dážď bičujúci na okno a hmla zakrývajúca výhľad neveštia nič dobré. Utekám späť pod perinu - plánované cvičenie bude musieť počkať.

O chvíľu sa zobúdzam, s vedomím, že som to nedal. Včerajšie veľké plány sa ukázali byť nad moje sily a vôľu. Nevadí. Však pôjdem večer a možno sa dovtedy aj počasie umúdri, upokojujem sa a utekám do práce.

Prvých pár hodín v office ubieha bez väčšej šlamastiky, no potom prichádza na rad hotová spúšť. Novučký softvér, ktorý sme dnes prvýkrát poslali prominentnému zákazníkovi, sa ukazuje byť chybný. Keďže patrím k hlavným vývojárom tohto produktu, vieš si predstaviť, od koho sa očakáva okamžitá oprava. O zábavu mám na dnes postarané. Čaká ma dlhý deň.

Domov sa po vypätí posledných síl dostávam po ôsmej. Hádžem do seba večeru a utekám do kina - kamarátovi som to sľúbil už pol roka dozadu.

Konečne si líham vyčerpaný do postele a uvedomujem si, že som nebol cvičiť. Sčasti nahnevaný, sčasti chlácholiaci sa myšlienkou, že aj zajtra je deň, zaspávam.

Tento príbeh sa odohral môjmu blízkemu kamarátovi pred vyše rokom (áno, napísal ho sám život). Nasledujúci príbeh je môj, spred dvoch týždňov.

Ďalšie pochmúrne, chladné ráno.

Plný elánu vyskakujem z postele, tešiac sa na ďalších 24 hodín, počas ktorých opäť spravím maximum. So spomenutým kamarátom máme už pár týždňov zabehnutú rutinu: chodíme si spolu zacvičiť, zahrať tenis alebo futbal, prípadne zabehať. Tri a viackrát do týždňa. Výnimkou nie je ani dnešný deň - večer máme naplánované cvičenie v blízkom parku. 

Samozrejme, práve dnes sa musí pokaziť všetko, čo sa len pokaziť môže. V práci nečakane vypadáva kolega na dobu neurčitú, takže preberám všetky jeho povinnosti, ktoré vôbec nie sú závideniahodné. Čaká má rýchle zaučenie a zopár vyčerpávajúcich schôdzok. Počas dňa sa dozvedám, že sa nám doma pokazil kotol. Keďže je okolo nuly, treba to urýchlene riešiť. Po práci utekám domov, kontrolujem kotol a obehávam obchody, zúfalo hľadajúc náhradnú súčiastku.

Po vyčerpávajúcom dni (polo)mŕtvy konečne večeriam, píšuc kamarátovi, že dnes to asi nedám. Mám pocit, že som príliš unavený, zničený a znechutený. Som rád, že som a nemám absolútne chuť ísť cvičiť. Avšak, ani jeden z nás nemá pochopenie pre výhovorky a preto mi je blbé, čo mu napíšem. Snáď to pochopí - mal som dnes predsa ťažký deň a cvičiť sa dá ísť aj zajtra.

Ako tak nad tým uvažujem, zavolá mi. Pýta sa ma, aký som mal deň. Odpovedám, že som sa ani nezastavil a meliem z posledného. Nato mi povie niečo, na čo nikdy nezabudnem:

"Keď nevládzeš a si na konci so silami, keď máš chuť to posunúť na zajtra a ísť spať: Práve to je ten čas, kedy sa praví borci prekonajú a idú cvičiť. Hocikto vie dodržať plán, keď sa dobre cíti a všetko ide tak, ako má."

Viac mi netreba. Hneď ako to vstrebem, začínam sa obliekať. Ideme cvičiť. 

Nemám čas, ani silu

Verím, že pokiaľ si sa dočítal až sem, si odhodlaný spraviť niečo pre seba a svoje telo. To je základ, bez ktorého to nepôjde - musíš to chcieť ty sám. Nie pre druhých, nie pre slávu, nie pre peniaze. Pre seba.

Avšak, nech si v organizovaní času a plánovaní akokoľvek dobrý, každý deň sa môže, a častokrát skutočne aj prihodí, niečo extra. Niečo, s čím si nerátal. Taký je život. A cvičenie veľakrát odložíš práve kvôli takýmto veciam. 

Alebo si myslíš, že ty na to jednoducho nemáš. Že je to len pre ľudí s nadpriemerne silnou vôľou. Si presvedčený, že si jediný, ktorý sa nevie namotivovať a donútiť sa ísť a aj vytrvať cvičiť. Aj za zlého počasia, aj za únavy, aj keď nemáš chuť, aj keď nestíhaš. Pravda je však taká, že nie si jediný. Práve naopak, ľudí, ktorí nepotrebujú žiadny externý stimulus a ich motivácia sa drží stále na rovnako vysokej úrovni, je veľmi málo. Ja osobne poznám jedného jediného. A aj on potrebuje z času na čas "nakopnúť".

Na vine nie je zdanlivý nedostatok času, ale nedostatok motivácie. Ako ju teda nakopnúť a udržať si čo najdlhšie? Mnohé výskumy potvrdili, že jeden zo spôsobov, alebo "nakopávačov", je práve druhá osoba.

A prečo je to tak efektívne?

Nakopne ťa, keď to najviac potrebuješ a "donúti" ťa ísť cvičiť, aj keď sa ti práve nechce. Vytiahne ťa z tvojej komfortnej zóny. Veď si to vyskúšaj sám - dohodnúť sa na pravidelnom cvičení a potom sa z neho vyvliecť kvôli tomu, že si unavený, je ťažšie, ako si myslíš!

Navyše, čím viac ľudí, tým väčšia sranda a dobrodružstvo. Navzájom sa motivujete a posúvate vpred.

Ako príklad uvediem seba. Budem absolútne úprimný - spočiatku sa mi športovať 3 krát za týždeň zdalo nemysliteľné. Že to popri rodine, práci, kamarátoch a iných záľubách (a že ich je veľa!) jednoducho stíhať nebudem. Avšak ďalšie týždne ukázali, ako veľmi som sa mýlil. Doteraz sme nevynechali ani jeden naplánovaný tréning a častokrát ideme aj viac krát, než sme si zaumienili. Spolu sa pomaly, ale iste, ťaháme nahor.  

Týmto chcem povzbudiť aj teba. Nájdi si niekoho, kto má podobnú záľubu v cvičení alebo športe ako ty. Či už je to kalistenika, posilka alebo tancovanie, choďte do toho spolu. Nemáš čo stratiť. 

Pokiaľ však nepoznáš nikoho vhodného, nezúfaj! Práve teraz rozbiehame novú ► fitnes komunitu ◄ v Bratislave a tvrdo pracujeme na aplikácii, pomocou ktorej si nájdeš parťáka na cvičenie z tvojho okolia behom pár minút. 

Nabudúce sa pozrieme na ďalší účinný "nakopávač". Stavím sa, že si ho doteraz prehliadal! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ROZHOVOR S DAVIDOM ENGELSOM - FÓRUM

Belgický historik: Čaká nás čo Rimanov v prvom storočí pred Kristom

K vláde majú prísť autoritárske režimy.


Už ste čítali?